07
трав.

На теми моралі: Скільки «коштують» подвиги ветеранів?

Автор Адміністратор
Адміністратор
Група підтримки сайту
Зараз не на сайті
в Новини
  • Переглядів: 14975
  • Друк

 Афганська війна відняла у учасника бойових дій в Афганістані Олександра Цапенка молодість і здоров'я. Його орден Червоної Зірки, до якого його представили, загубився в запорошених архівах «розваленої країни». У полковника запасу, ветерана «незрозумілої війни», зараз лише один орден «За службу Батьківщині в Збройних Силах СРСР» ІІІ-го ступеня і півтора десятка медалей. Після 25–ти «календарів», «афганський злом» залишився «занозою» в його душі. Глибока душевна рана кровоточить і сьогодні, пронизуючи свідомість. У шалених дев'яностих, «втрачене покоління», так і не знайшло себе в реальному житті. Мораль, офіцерську честь, патріотизм, любов до Батьківщини було відсунуто на другий план. Про цей час Олександр Васильович згадує з гіркотою, інколи жартома він говорить: «Після того, як Батьківщина нас послала... з болем в серці, дивлюся на тих, хто обміняв визнання Батьківщини і своїх заслуг на емоції. Мені ніколи не забути історії про сивоволосого молодого інваліда, який, спираючись на милиці, тремтячою рукою намагався продати перехожим затиснутий в долоні орден Червоної Зірки».

Так скільки ж коштує військова доблесть?

На це питання він не отримав відповіді, а тільки перед очима промайнула чорно-біла плівка своєї «опаленої юності». Він виразно чув суворий голос свого командира, який доносився здалека: «Ти що, старлей, собі дозволяєш!? Зв'язок потрібний зараз! Як хочеш, викручуйся, помри, але зроби!».Так от, саме тоді Олександр вирушав вмирати. Тим часом, по гірському серпантину, продовжувала рухатися колона, а в інженерній машині розгородження ІМР-1, що йде в її голові, пропав «проклятий» зв'язок. Підрив! Потужний вибух, що пролунав, підняв чорні клуби диму і пилу. Командир подав сигнал бійцям, що сидять на броні, щоб вони прийняли заходи для надання необхідної допомоги, а сам став передавати по радіостанції: "Десятий, десятий, я - сигнал, я - сигнал, перед колоною підрив 17-го!».ІМР-ку розвернуло вибухом упоперек дороги, на місці фугасу утворилася глибока воронка, гусениці зірвало і відкинуло в різні боки, по землі текли струмком соляр і масло. Ударною хвилею викинуло з люка механіка-водія на узбіччя, на щастя, він залишився живий, а у іншого - легка контузія. Для того, щоб забрати поранених, необхідно було терміново викликати вертоліт! Старший лейтенант Цапенко кинувся до рації, і через декілька хвилин передав інформацію.Увечері командир сказав молодому офіцерові: «У Союзі я завжди думав: «Чим займаються ці зв'язківці? Все щось паяють, з'єднують». І лише тут, в Афгані, побачив їх в роботі. Скажу чесно - такою професією можна пишатися».

Пишався і своїм сином батько - Василь Іванович Цапенко, учасник Великої Вітчизняної війни, сержант-зв'язківець, який, як і сотні інших своїх співвітчизників, воював в роки Великої Вітчизняної війни і дійшов до Ростоку, що на півночі Німеччини.Саме Василь Іванович порекомендував своєму Олександру поступати до Полтавського вищого військового командного училища зв'язку. Одного дня, знаходячись у черговій відпустці, він сказав синові: «Твої винагороди ще попереду, і вони - не в орденах і медалях, посадах і званнях. Вища нагорода для офіцера - це коли підлеглі тобі кажуть «спасибі», завдяки Вам я залишився живий».

 Між іншим, Олександр Васильович не повинен був їхати до Афганістану. Призначення «на службу» було оформлене зовсім на іншого офіцера, а той в останню мить змінив своє рішення і відмовився від «відрядження». Старший лейтенант Олександр Цапенко не міг поступити інакше. Після Афганістану Олександр Васильович Цапенко продовжив службу у Збройних Силах України, у вільний час зайнявся літературною діяльністю. Він автор книги «Життя моє армія», а наприкінці минулого року, за рекомендацією відомих у Одесі журналістів, вступив до Національної спілки журналістів України. У теперішній час працює над поверненням історичної правди про відомих одеситів. Як представник благодійного фонду ім. Олександра Скарлатовича Стурдзи вважає, що потрібно шанувати історичні надбання і жити за принципом «Бути, а не здаватись!».

Ордени і медалі - це наша історія. Звернення до неї, на думку Олександра Васильовича, дозволяє всім побачити минуле, пов'язати його із сьогоденням. Ордени і медалі на грудях нагороджених, на прапорах з'єднань і кораблів свідчать про минулі битви на суші і на морі. Вони, особливо дорогі самим нагородженим, оскільки в орденах і медалях втілено оцінку їх мужності і відваги, відданості Батьківщині і своєму народові.Всього за роки Великої Вітчизняної війни було засновано вісім бойових орденів і двадцять медалей. Ряд орденів і медалей, заснованих в роки Великої Вітчизняної війни, були названі іменами великих полководців і флотоводців. Ці ордени призначалися у винагороду за уміле керівництво військами командному складу армії і флоту і тим, хто відзначився в боях і операціях. Такими орденами (трьох ступенів) були ордени Суворова, Кутузова і Богдана Хмельницького.Орден Олександра Невського, заснований 29 липня 1942 року, має одну ступінь. Їм нагороджували офіцерів від командира взводу до командира дивізії — за особисту відвагу, мужність, хоробрість, уміле керівництво бойовими діями, в результаті яких була нанесена велика втрата противникові. Кожному ордену і медалі відповідає свій статут. Вивченням орденів, медалей, відзнак займається спеціальна наука — фалеристика, що означає металеву прикрасу.Фалери носили на своїх прапорах римські легіонери, як знак мужності і відваги. Фалеристика допомагає історикам розібратися, не лише в складних системах військових винагород і відзнак, що існували в різні епохи, але і розповідає про військову історію нашої Вітчизни.

 Нещодавно Олександр Васильович поділився іншою неприємною історією, яка зачепила його «за живе».На одному з інтернет-форумів його увагу привернуло листування двох «антикварів», які листувалися з приводу нагород генерал-лейтенанта артилерії Івана Тімотієвича. Не вдаючись до подробиць ціни, він з обуренням говорив про свою «хвору» тему, з якою жив весь цей час: бойові нагороди радянських генералів, офіцерів і воїнів стали предметом торгу! Зараз їх можна вільно придбати через Інтернет. На веб-серверах-аукціонах продовжується невидима війна примар, жвава торгівля бойовими медалями «За відвагу», «За бойові заслуги», орденами Леніна, Бойового Червоного Прапора, Вітчизняної війни, Червоної Зірки та іншими.

Скільки «коштують» подвиги ветеранів?Таке питанням його турбує сьогодні. Чи знають ім'я генерал-лейтенанта артилерії Івана Тімотієвича одесити? На жаль, не знають! Ветеран-афганець упевнений, що не знають! І навіть ті, хто зараз продає і купує ці нагороди також не знають! Користуючись нагодою, Олександр Васильович разом зі своїми колегами, провів журналістське розслідування. Ентузіасти не лише розшукали ексклюзивні історичні матеріали і фотографії, але й вирішили відновити історичну справедливість незаслужено забутого генерал-лейтенантаартилеріїІвана Івановича Тімотієвича.Вони по крихтам відновили повну біографію геніальної особи, повернули з небуття його ім'я, пролили світло на його героїчне минуле. Генерал-лейтенантуартилеріїІвану Івановичу Тімотієвичу, недавно виповнилось 120 років з Дня народження, його прах покоїться на Таїровському кладовищі міста Одеси.

Леонід Єршов

Рейтинг
25 голосів