У Військовій академії (м. Одеса), яку очолює ТВО начальника генерал-майор Олег Гуляк, зібрались ветерани повітряно-десантних військ колишнього Радянського Союзу з нагоди дев’яносто п'ятиріччя з дня створення Рязанського вищого повітряно-десантного командного училища ім. генерала армії В.П. Маргелова. Захід було організовано за сприяння заступника начальника академії полковника Юрія Клята, який у свій час навчався у стінах цього прославленого вищого військового навчального закладу. Зустріч з курсантами, які навчаються на факультеті високомобільних десантних військ та розвідки відбулась у Георгіївській залі академії.

Ведуча вечору, офіцер - вихователь капітан Лариса Якобчук проінформувала присутніх, що 14 листопада 2013 року Рязанському вищому повітряно-десантному командному училищу ім. генерала армії В. П. Маргелова Президент Російської Федерації Володимир Путін в урочистій обстановці вручив орден Суворова. Ця радісна звістка, яка стала відома із засобів інформації, викликала шквал позитивних емоцій у ветеранів-десантників, які з великою насолодою переглядали слайд-шоу про «крилату піхоту». Цікавий змістовний коментар Лариси Якобчук дав смогу присутнім пригадати свою курсантську молодість.

Історична довідка

Рязанське вище повітряно-десантне командне двічі Червонопрапорне училище імені Ленінського комсомолу, бере свій початок з 1918 року, яке було створене на базі перших радянських Рязанських піхотних курсів. У листопаді 1921 року Рязанська піхотна школа за мужність і відвагу особового складу була нагороджена Революційним Червоним Прапором Всеросійського Центрального виконавчого комітету.

2 серпня 1941 року в Куйбишеві на базі піхотного училища було приховано створено військово-парашутне училище для підготовки військових кадрів повітряно-десантних військ, яке в той час ретельно маскувалось під номером однієї із військових частин. 12 листопада 1943 року Рязанське піхотне училище в ознаменування 25-ої річниці з дня створення за бойові заслуги перед Батьківщиною і видатні успіхи в підготовці офіцерських кадрів Указом Президії Верховної Ради СРСР було нагороджено орденом Червоного Прапора.

 З 1946 року по вересень 1947 року парашутно-десантне училище знаходилося в місті Фрунзе Киргизької радянської соціалістичної республіки. У червні 1958 року постановою Ради Міністрів Радянського Союзу - Рязанське середнє Червонопрапорне піхотне училище було перетворене у Вище загальновійськове командне училище з чотирирічним терміном навчання. Випускники РКПУ отримували дипломи про вищу цивільну освіту, а військова підготовка залишалася на колишньому рівні.

Ці перетворення ніяк не торкнулись Алма-Атинського десантного училища, і Командувач повітряно-десантними військами генерал Василь Маргелов, запропонував керівництву країни об'єднати ці два училища. 1 травня 1959 року — з Казахстану до Рязані відправився перший ешелон курсантів-десантників, який очолював полковник Леонтьєв, призначений командиром Рязанського вищого загальновійськового командного Червонопрапорного училища. І лише до завершення всіх випусків курсантів-піхотинців 4 квітня 1964 року училище замінило свою вивіску на Рязанське вище повітряно-десантне командне Червонопрапорне училище.

З 1959 року, коли Алма-Атинське військово-парашутне училище увійшло до складу «РКПУ», училище стало вести підготовку офіцерських кадрів для повітряно-десантних військ Збройних Сил СРСР. Василь Маргелов постійно тримав училище в полі зору і по-батьківськи опікав. Згодом училище розрослось, створило відмінну навчальну базу, як в Рязані, так і в Селюцьких таборах.

1962 рік — училище перейшло на новий профіль навчання. Розпочався прийом іноземних курсантів. В даний час в училищі навчаються курсанти з 32 країн світу.

4 квітня 1964 року — до завершення всіх випусків курсантів-піхотинців, училище було перейменоване в Рязанське вище повітряно-десантне командне Червонопрапорне училище. 22 лютого 1968 року, у зв'язку з 50-річчям Збройних Сил СРСР, училище за великі заслуги в підготовці офіцерських кадрів повторно нагороджується орденом Червоного Прапора. Йому надається почесне звання «імені Ленінського комсомолу». 

У 1989 році за великий вклад в підготовку польських військовослужбовців училище нагороджене «Командорським хрестом» Ордена Заслуги Польської Народної Республіки. 13 листопада 1995 року на території училища відкритий пам'ятник родоначальнику десантної служби генералові армії Василю Маргелову.

12 листопада 1996 року, враховуючи багаточисельні прохання ветеранів десантної служби, Президент Росії присвоїв училищу нове почесне найменування «Рязанське вище повітряно-десантне командне двічі Червонопрапорне училище імені генерала армії Маргелова».

29 серпня 1998 року у зв'язку з реорганізацією військових навчальних закладів і відповідно до наказу Міністра оборони Російської Федерації № 417 від 16 вересня 1998 року Рязанське вище повітряно-десантне училище ім. генерала армії Маргелова було перейменоване в «Рязанський інститут Повітряно-десантних військ».

11 листопада 2002 року Постановою Уряду Російської Федерації № 807 інституту було повернено найменування «імені генерала армії Маргелова». А 9 липня 2004 року — враховуючи багаточисельні прохання особового складу і ветеранів училища воно знову перейменоване в Рязанське вище повітряно-десантне командне училище імені генерала армії Маргелова.

У 2006 році — Наказом міністра оборони Росії училище нагороджене Вимпелом міністра оборони за мужність, військову доблесть і високу бойову виучку.

На території навчального закладу знаходиться музей історії Повітряно-десантних військ.

У послужному списку училища 53 Героя Радянського Союзу, 74 Героя Російської Федерації, тисячі кавалерів бойових орденів, більше 60 рекордсменів Збройних Сил Радянського Союзу, Росії та світу з парашутного спорту. 

004Після ностальгічних спогадів, ветерани-десантники внесли до обраного президіуму пропозицію - щорічно відзначати цю подію в стінах Військової академії міста Одеси – в навчальному закладі, який сьогодні виховує офіцерські кадри для високомобільних десантних військ Збройних Сил України.

З вітальною промовою до присутніх звернувся ТВО начальника Військової академії (м. Одеса) генерал-майор Олег Гуляк: «Сьогодні в стінах нашого прославлених вишу зібрались випускники Рязанського училища різних поколінь, різних військових звань, люди, які продовжують військову службу сьогодні і люди, які давно закінчили свою службу. Але всіх їх об'єднує одне – гідне право носити горде звання – випускника прославленого училища».

 У минулому (1998-2005 р.р.) начальник аеромобільних військ Сухопутних військ Збройних Сил України, колишній випускник Рязанського вищого повітряно-десантного командного училища, полковник запасу Іван Якубець, у своєму виступі відмітив: «У війнах і військових конфліктах ХХ сторіччя загинула значна кількість випускників Рязанського вищого повітряно - десантного командного училища, за кожним з них стояла своя доля і мрія, потрібно постійно про це пам'ятати не тільки нам – ветеранам військової служби, а й майбутнім офіцерам - десантникам».

Також виступив колишній начальник факультету аеромобільних військ Одеського ордена Леніна Інституту Сухопутних військ полковник запасу Лев Кіндеркнехт, який стояв на чолі створення десантного факультету, правонаступником якого є на сьогодні факультет високомобільних десантних військ у Військовій академії.

Представник ветеранської організації десантників повідомив присутнім, що новостворена ветеранська організація завжди готова надавати допомогу щодо вирішення соціально-побутових та правових питань ветеранів-десантників.

Після плідної розмови ветерани-десантники з великим захопленням прослухали підготовлену концертну програму у супроводі вокально-інструментальної групи «Віват, Академіє!». Заключну пісню «Синева» ветерани-десантники і курсанти Військової академії співали разом стоячи. Наприкінці зустрічі гості вшанували пам'ять загиблих у війнах і військових конфліктах ХХ століття і таких, що пішли з життя за віком або за станом здоров'я хвилиною мовчання, побували у класах і аудиторіях, повітряно-десантному комплексі, відвідали храм Святих Рівноапостольних Кирила та Мефодія, музеї академії і сфотографувались на згадку.