
Наукова і науково-технічна діяльність у Військовій академії (м. Одеса) була започаткована Науковим центром бойового застосування Сухопутних військ (НЦ БЗ СВ), який було створено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 19.08.92р. №490 та наказу Міністра оборони України від 25.07.1992р. № 133 при Одеському інституті Сухопутних військ.
У травні 1993 року була сформована ініціативна група у складі кандидата технічних наук, доцента полковника Голованя В.Г., кандидата військових наук, доцента полковника Толстого В.І., кандидата військових наук, доцента полковника Оленєва В.М., кандидата технічних наук, старшого наукового співробітника працівника Збройних Сил України Григор’єва О.П. На цю групу були покладені завдання щодо обґрунтування організаційно-штатної структури центру, визначення тематики досліджень, підбору відповідних спеціалістів.
Науковий центр розпочав свою діяльність з 1 вересня 1993 року. Його першим керівником став полковник Головань В.Г. На відміну від інших наукових установ НЦ БЗ СВ створювався при навчальному закладі, в якому дослідження за тематикою Сухопутних військ Збройних Сил України раніше не проводилось.

Це викликало значні труднощі при формуванні науково-методичної бази, укомплектуванні науковими кадрами та створенні наукових шкіл за профілем реформування та розвитку Сухопутних військ Збройних Сил України.
Саме тому в перші роки діяльності Наукового центру цим питанням надавалася головна увага. За короткий термін Науковий центр сформувався як базова науково-дослідна установа Сухопутних військ Збройних Сил України.
За роки існування в Науковому центрі працювали 11 докторів наук і понад 67 кандидатів наук.
Особовий склад Наукового центру був унікальним науковим колективом, у якому поєднувались однією метою доктори та кандидати наук з науковими працівниками, які мають великий досвід роботи у військах.Значну практичну допомогу Науковому центру надавали ветерани Збройних Сил генерал-лейтенанти у відставці Бєлохвост В.С., Пелех С.О., Нестеренко М.А., генерал-майори у відставці Акулич Л.С., Антошкін В.П., Пивоваров А.А., Паршинцев А.А., Заднєєв О.М., Шеремет А.С., Зиков Ю.П., Шаріпов В.В., полковники у відставці Кліменко В.М., Грачов М.М., РадімушкінВ.Б., Цуканов В.Н., Зданевич В.Ф., Журавський та інші.

За період існування Науковим центром виконано 117 НДР на замовленням Командування Сухопутних військ, Командування Сил Підтримки, Центральних управлінь Озброєння і Тилу Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, Департаменту військової освіти та науки. В результаті виконання науково-дослідних робіт розроблено: 16 проектів Концепцій та Програм розвитку Сухопутних військ Збройних Сил України, озброєння і військової техніки Сухопутних військ Збройних Сил України, 17 проектів Бойових статутів та Настанов. З метою забезпечення бойової підготовки частин і підрозділів Сухопутних військ, навчального процесу ВВНЗ видано понад 130 підручників, посібників та довідників, впроваджено більш ніж 30 дослідницьких моделей, отримано 68 патентів на винаходи та корисні моделі, проведено понад 150 конференцій та семінарів, виконано понад 860 оперативних завдань.
Результати проведених наукових досліджень сформульовані у 330 звітах з науково-дослідних робіт та у 410 наукових статтях, апробовані під час проведення досліджень на 87 заходах оперативної і бойової підготовки. Вся воєнно-наукова продукція центру отримала високу оцінку замовників

За час існування Наукового центру були створені та ефективно працювали в напрямку будівництва та розвитку Сухопутних військ Збройних Сил України 3 наукових шкіл. Підготовлено понад 21 кандидатів наук.
Процес реформування Збройних Сил України не оминув і Військову академію. Рішенням Начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України Науковий центр бойового застосування Сухопутних військ було переформовано у науково-дослідні лабораторії, які успішно працюють над проблемами матеріально-технічного забезпечення та високомобільних десантних військ і військової розвідки, переймаючи позитивний досвід та здобутки 20-річного функціонування НЦ БЗ СВ.