ВІЙСЬКОВА

АКАДЕМІЯ

м. Одеса

Історія факультету ПС РАО

Історично склалося так, що в місті Одеса готували командирів для ракетних військ і артилерії (РВіА). Одеське вище артилерійське Командне училище мало свою військову школу з підготовки командного складу.

Але після утворення Одеського інституту сухопутних військ на нього було покладене завдання щодо підготовки інженерно- технічно складу для РВіА Сухопутних військ ЗСУ. Для виконання цього завдання необхідно було провести значну роботу щодо підготовки навчальнопедагогічних працівників, навчально-матеріальної бази та науковометодичного забезпечення.

У вересні 1993 року на базі Одеського вищого артилерійського Командного училища був створений артилерійський факультет з факультетом ракетно-артилерійського озброєння під єдиним командуванням з розподілом функцій з навчально-виховної роботи та окремим навчальними дисциплінами. Начальником факультетів було затверджено генерал-майора В. Мінасова.

У 1993 році було проведено першій набір на факультет ракетноартилерійського озброєння й останній набір на артилерійський факультет.

У вересні 1993 року було створено нову кафедру на факультеті РАО – кафедру артилерійських приладів та засобів близького бою. Начальником кафедри призначено полковника В. Сергеєва.

У 1994 році 28 випускників артилерійського факультету були перепрофільовані і здобули фах за спеціальністю служби ракетноартилерійського озброєння.

У 1995 році факультет РАО починає підготовку іноземних спеціалістів для Туркменістану, в цьому ж році на факультеті РАО створюється нова кафедра – радіотехнічних засобів і систем управління. Начальником кафедри призначається кандидат технічних наук, доцент, полковник В. Чепкий.

У 1995 році начальником факультету призначається полковник М. Козлов.

У 1997 році відбувся останній випуск артилерійського факультету за спеціальністю «Командна тактична артилерія». 108 випускників стали командирами артилерійських підрозділів Збройних Сил України. Артилерійський факультет ОІСВ з 1994 по 1997 рік за цією спеціальністю випустив понад 500 офіцерів, з яких 14 випускників отримало золоту медаль, 74 – диплом з відзнакою.

З 1 вересня 1997 р. факультет стає суто ракетно-артилерійським, готує спеціалістів ракетно-артилерійського озброєння з наданням кваліфікації «інженер – електромеханік». До складу факультету входило п’ять кафедр.

Кафедра служби ракетно-артилерійського озброєння.

Начальником кафедри з початку її існування був полковник А.В. Зябрєв, досвідчений педагог і організатор. На кафедрі були переобладнані класи, що дало можливість проводити заняття за дисциплінами кафедри: технічне забезпечення, виробництво та ремонт ракетно-артилерійського озброєння, експлуатація та ремонт стрілецького озброєння та засобів ближнього бою.

Кафедра ракетно-артилерійського озброєння.

З початку існування кафедри її начальником був кандидат технічних наук, доцент В.М. Подтергера. У 1997 році на кафедрі булиобладнані класи: військової ергономіки, самохідних артилерійських установок.

Навчально-матеріальна база кафедри давала можливість курсантам займатись курсовим проектуванням, проводити заняття за дисциплінами: конструкція і основи проектування бойових машин ПТРК, РСЗО і ЗРК, конструкція і основи проектування артилерійських гармат, військова ергономіка, сучасне озброєння та військова техніка.

Кафедра ракетних приладів та радіотехнічних засобів.

Її очолював кандидат військових наук, старший науковий співробітник полковник В.К. Набок. На кафедрі були розроблені й обладнані класи «Конструкція та експлуатація радіолокаційної станції СНАР-10», «Конструкція артилерійских приладів», «Основи побудови і конструкції радіотехнічних засобів». Були створені нові класи – з експлуатації і ремонту артилерійських приладів, навігаційної апаратури, артилерійських гірокомпасів.

У 2006 році з об’єктивних причин факультет припинив своє існування, але його досвід створив необхідні умови для поновлення підготовки фахівців РАО у майбутній Військовій академії (м. Одеса).

З 30.06.2015 року, відповідно до спільного наказу Міністра оборони України та Начальника Генерального штабу Збройних Сил України, у Військовій академії (м. Одеса) створено факультет підготовки спеціалістів ракетно-артилерійського озброєння.

На початку існування факультету підготовки спеціалістів ракетноартилерійського озброєння його тимчасово очолив заступник начальника факультету з навчальної та наукової роботи – начальник начальної частини підполковник Трушков Герман Віталійович.

З 09.02.2016 року і по теперішній час факультет очолює полковник Геворгян Роланд Григорович.

На момент створення та по цей час до факультету входять три кафедри:

  • Кафедра ракетно-артилерійського озброєння, яку з моменту створення факультету по теперішній час очолює кандидат технічних наук, доцент, полковник Нікул Станіслав Олексійович.
  • Кафедра інженерної механіки, яку з моменту створення факультету по теперішній час очолює кандидат технічних наук, доцент Лебедєв Борис Володимирович.
  • Кафедра електротехніки та систем ракетно-артилерійського озброєння, яку з моменту створення факультету очолив доцент Миргород Володимир Федорович, а з вересня 2019 року та на даний час кандидат технічних наук, доцент Букарос Андрій Юрійович.

На момент створення факультету на ньому налічувалося 144 курсанти. Але з початком війни з російським агресором, попит у фахівцях ракетно-артилерійського озброєння зростає. Станом на 01.01.2020 року факультет налічує 251 курсантів.

З 2015 року на факультеті ПС РАО Військової академії (м. Одеса) було підготовлено 70 лейтенантів. Перший випуск на факультеті ПС РАО (17 спеціалістів), відбувся в 2016 році.

За час існування факультету було облаштоване поле озброєння в ЦЗНП, а саме ділянка для розгортання рухомих засобів ремонту РАО (запасний пункт прийому пошкоджених машин) та введено в експлуатацію у жовтні 2017 року.